Příběh ze zimního úlu
Od kdy do kdy žije zimní včela? Liší se od té jarní? Jak se živí? Je včelám v úlu zima?

Eliška Drkalová
Zimní včely se líhnou od srpna do října. Zažijí březen nebo duben následujícího roku. Když teplota klesne pod 7 stupňů, včelky se stáhnou do chumáče, aby jim bylo teplo. Kolem nich se nachází nové plody a zásoby medu. 🍯 Včely z vnější vrstvy se střídají s těmi z vnitřní. Díky tomu mají po celou zimu dostatek potravy i tepla.
S letním slunovratem se včely zaměřují na zimní období roku. Vzniká nový typ dělnice: její jediný úkol je provést včelstvo zimou. Liší se od letních tím, že se nepodílejí péčí o plod. Zimní generace je jen jedna, proto je velmi důležitá pro přežití včelstva.
Při poklesu teplot se včely stáhnou do chumáče, seskupí se, aby jim bylo tepleji. Vevnitř v chumáči je 20 až 30 °C a na jeho obvodu je 10 °C. Hlavičky mají směrem do centra chumáče. Čím větší je zima, tím více se k sobě včely tisknou.
Na Jižní Moravě není potřeba mít zateplené úly. Využívají je včelaři v horách. V Česku se myslně spousta včelařů domnívá, že je potřeba mít úl zateplený za každou cenu.
Zdroje: KOHFINK, Marc-Wilhelm. Přezimování včelstev: vstříc jaru se zdravým a silným včelstvem. Líbeznice: Víkend, 2016. ISBN 978-80-7433-145-9.