Proč je med vzácný?

Tento rok nastala medová krize. Co ji způsobilo? Článek z pohledu dvou včelařů.

Eliška Drkalová

V předchozím článku jsme se zaměřili na to, jak zachránit včely. Díky menšímu počtu včel se med stává cennějším. Dozvíš se proč se med zdražuje a kvůli čemu je ho méně. Situaci známe jen na jižní Moravě. 

V zimě roku 2018/2019 začalo méně ideální období. Hlavní vliv mělo počasí, a to nejen globální oteplování. Výkyvy teplot včelám nedělaly dobře. Když se náhle oteplilo, tak zimní generace včel začala sbírat pyl a starat se o larvičky. Kvůli tomu se vysílily a až přišla zima, neměly dostatek sil ani tolik zásob jídla, jako by měly při konstantní zimě. 

Jakmile včely sní veškeré zásoby na zimu, tak jsou závislé na sběru medonosných rostlin. Na jaře kvůli střídání chladného a deštivého počasí se včely nemohly více rozvíjet. Včely v dešti ani zimě nelétají, a proto měly málo potravy. V létě nastalo velké sucho a v květech vysychal nektar. 

Cena medu nestoupá u většiny včelařů. Proč? Bojí se zdražovat? Většinou mají zásoby z minulého roku a ty prodávají jako letošní. 

Nastala i zcela opačná situace. Agát a řepka, které patří mezi jedny z hlavních medonosných plodin kvetly zároveň a včely nestíhaly sbírat nektar.

Včely se živý medem a my jsme jim ho poctivě nechávali, dokonce jsme je přes léto musely dokrmovat, aby nehladověly a měly dostatek sil.

Včelařský rok, který byl od podzimu 2018 do podzimu 2019, patřil k těm slabším. Když byl dostatek nektaru, tak bylo špatné počasí a když bylo slunečno, tak už potravy bylo málo. Kvůli tomu, bylo méně medu a med se stal vzácnějším. 

Sdílejte nás

 

  • Rubriky příspěvkuO medu